Pascha ve Svitavách

Ve Svitavách docházela svěcená voda

Nejdůležitější církevní svátek zaplnil i pravoslavný kostelík ve Svitavách, kam na bohoslužbu přišlo přes 260 věřících.

„Nepočítali jsme s takovou účastí. Odhadovali jsme, že přijde zhruba polovina,“ těšil zájem věřících z Ukrajiny, Česka, Bulharska, Rumunska, ale také Moldávie a Makedonie duchovního správce pravoslavné farnosti Jiřího Koláře. Kromě Lanškrouna a Šumperka jsou Svitavy jedinou pravoslavnou farností s vlastním kostelíkem na severozápadě Moravy.

Věřící, kteří se do chrámu nedostali, zaplnili farní zahradu s nazdobenými košíky s tradičními velikonočními pokrmy, kterým vévodila pascha – velikonoční pochoutka z tvarohu typická pro pravoslavné Velikonoce. Košíky zaplněné nejrůznějšími dobrotami včetně mazanců nebo barevných vajec na závěr bohoslužby duchovní Jiří Kolář posvětil.

„Musel jsem přisluhujícího chlapce posílat dolévat svěcenou vodu, aby se na všechny dostalo. Snažili jsme se připravit prostředí, ve kterém se všichni cítili dobře a ve zvlášť těžkém období mohli přijít na jiné myšlenky,“ dodal Kolář.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů, váží se k ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Týdenní rozdíl mezi katolickými Velikonocemi a pravoslavnými je dán týdenním odstupem juliánského a gregoriánského kalendáře.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Video z iDnes