Vladyka Simeon byl zpět zapsán na místo statutáře olomoucko-brněnské eparchie

Ministerstvo kultury České republiky na základě přezkoumání a zhodnocení stavu v Pravoslavné církvi v českých zemích a na Slovensku provedlo dne 21. října 2014 tyto změny v registraci statutárních orgánů:
1. Statutární orgán celé české části církve (pražská i olomouckobrněnská eparchie) není obsazen.
(odkaz zde: /misc/zapis-21-10-2014/pc-cz.html)

2. Statutárním zástupcem Olomoucko-Brněnské eparchie se stává vladyka Simeon.
(odkaz zde: /misc/zapis-21-10-2014/pc-ob.html)

3. Statutárním orgánem Pražské eparchie zůstává otec Marek Krupica.
(odkaz zde: /misc/zapis-21-10-2014/pc-pr.html)

Otec Marek od dnešního dne již není statutárním zástupcem české části církve. Už nelze uplatnit jeho páteční dohodu s otcem Jáchymem o společném řízení české části naší církve (podepsané memorandum o spolupráci).

Připomínáme, že podle dlouhodobého stanoviska většiny pravoslavných církví na světě v čele s Matkou církví, Cařihradským patriarchátem, dosud nebyl zvolen kanonický arcibiskup pražský a proto nemohl být zvolen ani kanonický metropolita celé československé církve. Církev čekají nejprve volby v Praze a potom volba metropolity. Do té doby je metropolitním správcem (latinsky: locum tenens, řecky: τοποτηρητής=topotiritís) Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku jeho vysokopřeosvícenost vladyka Simeon, arcibiskup Olomoucko-Brněnský.

 

http://sul-zeme.cz/index.php/2-zdomova/105-simeon-je-zpet-zapsan