Je to ruská agrese, říká o ukrajinské válce pravoslavný kněz z Ostravy

Ostravský pravoslavný chrám svatých andělů, prot. Mgr. Miroslav Kudla (iDnes)

Miroslav Kudla, kněz z pravoslavné kaple svatých Andělů strážných v ostravském Pustkovci, slouží mše také pro věřící z ukrajinské menšiny. Válka na Ukrajině se do chodu jeho každodenního života promítá už druhý týden.

„Před Ukrajinci z našich řad stojí možnost narukovat do armády. Uvědomují si ale, že válka není beze ztráty a mohou tu zanechat vdovy a siroty,“ říká Kudla.

Vedení pravoslavné církve na Moravě a ve Slezsku napadení Ukrajiny jednoznačně odmítá jako nevyprovokovanou ruskou agresi.

Naše obec je silně smíšená. Je tu hodně potomků volyňských Čechů, potom místních konvertitů, tedy lidí, kteří z nějakého důvodu k pravoslavné církvi přešli a přijali ji. Je tu také hodně těch, kteří přišli z východního Slovenska ještě v době, kdy byly naše země spojené. Také tu máme hodně Ukrajinců. To jsou ale ti, kteří jsou tu dlouhodobě usazení. Přišli do Česka už dávno, protože tu hledali nový domov a chtěli tu zůstat.